admin Yorum yapılmamış

Teknolojiyi Takip Eden Değil Teknolojisi Takip Edilen Firma Olmak

“Dünyada imalat sektöründe yenilikler tûm hızıyla devam ediyor. Yem makineleri teknolojileri de aynı hızda ilerliyor. Tüm dünya ile rekabet etmenin tek yolu, teknolojinizi geliştirip makinelerinizi kullanan müşterilerinizi memnun edecek yenilikler yaratmaktan geçer. Biz de tabi ki yeni teknolojiler üretmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.”

Yemsa Makina, Türkiye’deki önemli yem teknolojileri üreticilerinden biri. 17 yıllık genç denilebilecek bir firma olmasına rağmen bugüne kadar 100’ün üzerinde tesis kurmayı başaran Yemsa, önümüzdeki yıllarda özellikle yurtdışındaki çalışmalannı hızlandırmayı ve dünya genelinde teknolojide öncü olmayı hedefliyor. Teknolojiyi takip eden değil, teknolojisi takip edilen bir firma olma yolunda hızla yol aldıklarını belirten Yemsa Makina Ltd. Şti. Genel Müdürü Yusuf ELMAN, yeniliğe verdikleri önemini şu sözlerle açıklıyor: Teknoloji, bırakın duraklamayı en ufak yavaşlamayı bile affetmemektedir. İşte bu sebeple teknolojik olarak gördüğümüz eksiklikler sürekli yemlenmektedir.” Yemsa’nın ürettiği teknolojiler, yenilikler ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan ELMAN, dergimiz için anlatıyor.

Yemsa olarak yem teknolojileri sektörünün önde gelen markalan arasında yer alıyorsunuz. Dilerseniz önce Yemsa’nın kuruluş hikayesini ve bugünkü başanyı nasıl yakaladığını anlatır mısınız?

Öncelikle güzel görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Yemsa olarak 1999 tarihinde küçük bir atölyede çalışmalanmıza başladık. İlk olarak taşıyıcı ekipman ve bazı makinelerin imalatını yaparak montajlarını gerçekleştiriyorduk. Yem sektörünün gün geçtikçe hızla artan talebini karşılamak amacıyla, 2005 yılında yerimizi Vatan Sanayi Sitesi’ne taşıdık ve makine imalatımızı hızlandınp müşterilerimizin taleplerini karşılamaya çalıştık. Anahtar teslimi tesisler kurarak Yemsa markasını Ortadoğu ve Orta Asya’daki bazı ülkelere de tanıttık. 2012’den bu yana Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 7500 m² kapalı alanda anahtar teslim projeler üretiyor ve teslim ediyoruz. Başan bir takım işidir. Bu takımın kaptanı olduğum için gururluyum.

Yemsa olarak birebir sizin ürettiğiniz teknolojik çözümlerden biraz bahseder misiniz? Yem endüstrisine hangi teknolojik çözümlerle, makinelerle katkı sunuyorsunuz? Özellikle hangi yem grubuna yönelik teknolojilerin üretiminde uzmanlaştığınızı belirtir misiniz lütfen? Dünyada imalat sektöründe yenilikler tüm hızıyla devam ediyor. Yem makineleri teknolojileri de aynı hızda ilerliyor. Tüm dünya ile rekabet etmenin tek yolu, teknolojinizi geliştirip makinelerinizi kullanan müşterilerinizi memnun edecek yenilikler yaratmaktan geçer. Biz de tabi ki yeni teknolojiler üretmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu kapsamda AR-GE çalışmalanmızı hızlandınp dünyaya ayak uydurmanın yanı sıra kendi ürettiğimiz bazı yenilikler de mevcut. Makinelerin kullanım ömrünü uzatacak, operatörün işini kolaylaştıracak birçok yenilik yapıyoruz. Bunlann yanında kırma, kanştırma, peletleme ve torbalama alanlarında yepyeni makinelerimiz mevcut. Yem katkı maddeleri için de üretimimiz bulunmaktadır. Flek presi, buhar kulesi ve kurutma kabini imalatımız, talep edilen flek tesisleri için üretiliyor. Yine karma yem fabrikalan için yüksek tonajlı yeni imalatlanmız da mevcut. Daha az yer
“Dünyada imalat sektöründe yenilikler tûm hızıyla devam ediyor. Yem makineleri teknolojileri de aynı hızda ilerliyor. Tüm dünya ile rekabet etmenin tek yolu, teknolojinizi geliştirip makinelerinizi kullanan müşterilerinizi memnun edecek yenilikler yaratmaktan geçer. Biz de tabi ki yeni teknolojiler üretmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.”